Proszę rozpocząć przygodę z finansami osobistymi

October 24, 2023 0 Comments

Planowanie finansowe pomaga osiągnąć określone cele finansowe poprzez uwzględnienie obecnej sytuacji finansowej, zasobów i przyszłych potrzeb. Obejmuje ono stworzenie kompleksowej strategii zarządzania dochodami, wydatkami, inwestycjami, długami i aktywami w taki sposób, aby były one zgodne z długoterminowymi celami. Planowanie finansowe pomaga podejmować mądre decyzje dotyczące Państwa pieniędzy.

Pomaga ono w osiąganiu celów finansowych, niezależnie od tego, czy dotyczą one posiadania domu, przejścia na emeryturę, podróży czy edukacji. Świadomość posiadania planu może zmniejszyć stres i niepewność finansową, poprawiając ogólne samopoczucie. Pomaga to w maksymalnym wykorzystaniu zasobów finansowych, zapewniając ich wydajną i skuteczną alokację. Skuteczne planowanie finansowe może z czasem doprowadzić do akumulacji bogactwa i niezależności finansowej.

To stwierdzenie wydaje się takie lekkie i łatwe. Wielu z Państwa może pomyśleć “co w tym nowego, przecież już o tym słyszeliśmy”. Ale w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Większość ludzi nie zna różnicy między aktywami a zobowiązaniami w rzeczywistości. Proszę pozwolić mi posłużyć się przykładem. Proszę sobie wyobrazić, że są Państwo świeżo upieczonymi pracownikami. Co zamierza Pan zrobić ze swoją pensją? Kupi Pan iPhone’a? Albo kupić nowe ubrania i produkty do pielęgnacji skóry od dużej marki? A może clubbing i imprezowanie w weekendy? Prawda? Większość z nas robi to samo. Ale tutaj faktycznie piętrzą się Państwa zobowiązania. Nie, nie mówię, żeby w ogóle nie wydawać. Mówię tylko, by wydawać mądrze, tak by wydawać więcej na aktywa niż na pasywa.

Najlepszym sposobem na śledzenie wydatków jest ich notowanie. Proszę obliczyć swoje miesięczne wydatki i nadać im priorytety. Następnie proszę ustalić budżet, na co należy wydać pieniądze, a na co nie. Studenci, którzy dopiero zaczęli zarabiać trochę pieniędzy lub otrzymują kieszonkowe od rodziców, muszą nauczyć się oszczędzać. Oszczędzanie jest pierwszym krokiem do inwestowania. A budżetowanie pomaga kontrolować wydatki.

Widziałem wiele dziewczyn z mojego college’u, które oszalały na punkcie wyprzedaży. Proszę nie dać się nabrać na te wyprzedaże. Skończy się to zakupem niepotrzebnych rzeczy. Proszę starać się zaoszczędzić jak najwięcej. Na przykład serum, które kupiła Pani za 500 Rs, może stać się miesięczną ratą SIP. Oszczędzając, będą Państwo mieli pieniądze na inwestycje.

Określenie, czego chcesz w życiu. Każdy ma inne cele w swoim życiu. Proszę zadać sobie pytanie, czego chce Pan/Pani w ciągu najbliższych 10 lat.

Wielu z Państwa może powiedzieć: “Co za nagły wypadek może spotkać studenta. Nagłymi wypadkami powinni zajmować się nasi rodzice, a nie my”. To dobrze, że rodzice zajmują się nagłymi wypadkami, ale byłoby znacznie lepiej, gdyby mógł Pan sam sobie z nimi poradzić. Może dojść do sytuacji, w której będzie Pan musiał poradzić sobie sam. Dlatego ważne jest budżetowanie awaryjne. Zbudowanie funduszu awaryjnego może zająć trochę czasu, ale naprawdę pomaga.

Dostępnych jest wiele różnych opcji inwestycyjnych, takich jak akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, fundusze ETF, nieruchomości, złoto, Forex, kryptowaluty itp. Przed dokonaniem inwestycji należy poznać ryzyko i korzyści związane z każdą z nich.

Jako świeżo upieczony student lub studentka mogą Państwo zacząć od niewielkiej kwoty pieniędzy. Brzmi interesująco, prawda? Gdy zrozumieją Państwo potęgę compoundingu, z pewnością będą Państwo bardziej zainteresowani, aby zagłębić się w ten temat.

Nie można pozbyć się podatków, ale można je zminimalizować. Jest to niezbędne, ponieważ zarobił Pan pieniądze swoją ciężką pracą. Istnieje wiele sposobów na legalne zminimalizowanie podatku. Wiele zasobów jest dostępnych w Internecie. Wszystko, czego Państwo potrzebują, to zapoznać się z nimi.

Planowanie finansowe jest ważne dla osiągnięcia Państwa celów finansowych. Istnieje wiele sposobów na ich osiągnięcie. Punkty, które wymieniłem, to kilka głównych punktów, które mogą być pomocne dla studenta w planowaniu finansowym. Punkty te są jedynie definicją tego, czym są w rzeczywistości. Proszę dowiedzieć się więcej na ich temat.

Proszę dać mi znać, czy podobał się Państwu blog. Proszę również połączyć się ze mną na LinkedIn.